Henryk Janaczek, były mieszkaniec wsi Siomaki, pow. kowelski w woj. wołyńskim
Szanowna Pani Ewa Siemaszko

Jestem po spotkaniu rodzinnym, […] wykorzystuję nawet święta na udzielanie informacji, na czym zależy Pani, co wynika z listu Pani z dnia 23.03.2002 r. […]

Wobec tego w ciszy wieczoru przekazuję przeżycia osobiste i mojej rodziny.

Więcej
Fragmenty wspomnienia Heleny Krzemionowskiej-Łowkis z pobytu na Wołyniu po 50 latach.

(…)Jest przepiękny jesienny dzień 1994 r. – wysokie, blade słońce, trochę chmur, mgły delikatnie ścielące się po polach. Ciepło, południowo i sennie. Ale młody, milczący Ukrainiec za kierownicą chce zaprezentować mi swoje możliwości zawodowe, a także techniczne

Więcej
Stanisław Kazimierów, były mieszkaniec  wsi Kołodno, pow. krzemieniecki w woj. wołyńskim.

Opis osobiście przeżytych tragedii życiowych oraz wspomnień, zapamiętanych jako 12-letni chłopiec, związanych z wyniszczeniem ludności polskiej w okolicach mego miejsca urodzenia i zamieszkania na byłych terenach Rzeczpospolitej na Wołyniu.

Więcej
Ewelina Hajdamowicz, była mieszkanka  kolonii Lipniki, pow. kostopolski  w woj. wołyńskim.
Ostatnia noc w Lipnikach 

Lipniki – wieś polska w gm. Berezne, powiatu kostopolskiego na Wołyniu. Była to wieś o zabudowie zwartej, otoczona koloniami, zamieszkanymi w dużym stopniu przez ludność polską.

Więcej
Alfreda Pałka z Szadurskich, była mieszkanka kolonii Marianówka, pow. łucki  w woj. wołyńskim.

(…) [Odnośnie zbrodni ukraińskich, to] wiem tylko dobrze o swojej rodzinie. W czasie pacyfikacji Marianówki został zamordowany Józef Dąbrowski w następujący sposób: odrąbano mu jedną rękę, związano go drutem kolczastym i utopiono w studni.

Więcej
Katarzyna Kolasińska, była mieszkanka kolonii Sielce, pow. kowelski w woj. wołyńskim.

(…) Moi rodzice też postanowili zmienić swoje życie. Sprzedali te kilka hektarów ziemi, za które dostali 2000 zł. Mając czwórkę dzieci, w 1936 r. wyjechali na Wołyń. Tato kupił większe gospodarstwo od poprzedniego i zostały jeszcze pieniądze na kupno krowy i konia. Zamieszkaliśmy w Sielcach.

Więcej
Józef Winiarski, były mieszkaniec kolonii Głęboczyca, pow. włodzimierski w woj. wołyńskim.

Wieś Głęboczyca była średnią miejscowością wśród dużych wsi: Turyczany od północy, a Jagodnem i Hajkami od południa, zamieszkanych prawie wyłącznie przez Rusinów; tak ich nazywano od niepamiętnych czasów

Więcej
Jan Wereszczyński, były mieszkaniec wsi Zielony Dąb, pow. zdołbunowski w woj. wołyńskim.

(…)W dniu 3 lipca 1943 r. około godz. 12 w południe uzbrojona w karabiny i noże banda ukraińskich nacjonalistów, podająca się za partyzantów radzieckich, okrążyła ze wszystkich stron wieś Zielony Dąb ([też:] Góra Wereszczyńskich) i pod przymusem doprowadziła wszystkich

Więcej
Stanisława Piątkowska, była mieszkanka wsi Sobolówka, pow. złoczowski, woj. tarnopolskie

Jestem urodzona w 1924 roku, 11 maja. Piątkowska to nazwisko po drugim mężu, po pierwszym miałam Solarewicz, a z domu jestem Wodnicka. Nas było pięcioro: cztery siostry, jeden brat. Żyliśmy na Wschodzie, wyłącznie z gospodarki.

Więcej
Janina Gruszka z d. Raczyńska, była mieszkanka wsi Radowicze, pow. kowelski w woj. wołyńskim.

Janina Gruszka z domu Raczyńska, ur. w Radowiczach w 1927 r., parafia Turzysk, pow. Kowel, woj. wołyńskie, rodzice Zygmunt i Michalina z domu Dobrowolska. Miałam dwie siostry. Wanda była zamężna i młodsza Czesia.

Radowicze to najwspanialsza

Więcej
Witold Kołodyński, były mieszkaniec kolonii Parośla, pow. sarneński w woj. wołyńskim Zmarli zobowiązują żyjących
Wstęp

Z opowiadań dziadków wiemy, że Ziemie Wołyńskie od kilku pokoleń zamieszkiwane były przez Polaków. Współżycie ludności polskiej i ukraińskiej

Więcej
Rozalia Wielosz z d. Bojko, była mieszkanka kolonii Teresin, pow. włodzimierski  w woj. wołyńskim.

Urodziłam się w Teresinie, gm. Werba, w odległości około 6 km od Swojczowa, w 1935 r. Mieszkałam tam z rodzicami do 29 sierpnia 1943 r. W tym dniu bardzo wczesnym  rankiem cała nasza rodzina została zaalarmowana jakąś grozą, wiszącą w powietrzu. Zbudził nas sąsiad.

Więcej
Henryk Kloc, były mieszkaniec wsi Wola Ostrowiecka, pow. lubomelski, w woj. wołyńskim

Był rok 1943 – czwarty rok czarnej nocy okupacji hitlerowskiej. Być Polakiem w tym okresie, to żyć w ustawicznym strachu i niepewności; dniem i nocą czyhała na nas Polaków śmierć.

Miałem wtedy 13 lat, mieszkałem na wołyńskiej wsi Wola Ostrowiecka; wszyscy jej mieszkańcy byli Polakami.

Więcej
Łucja Arczyńska, była mieszkanka osady Janowa Dolina, powiat kostopolski w woj. wołyńskim.

Mieszkałam od 1927 r. w Janowej Dolinie, pow. Kostopol, gdzie była kopalnia bazaltu. Cała Janowa Dolina usytuowana była w lesie. Przed wojną Janowa Dolina bardzo się rozbudowała i powstało piękne osiedle domków urzędniczych, drewnianych

Więcej
Stanisława Mogielnicka z Ziemiańskich, była mieszkanka wsi Zagaje, pow. horochowski w woj. wołyńskim
Tragiczne dni w Zagajach

Urodziłam się w Zagajach (pow. Horochów, woj. wołyńskie. Wioska nasza liczyła 50 gospodarstw, zamieszkałych wyłącznie przez Polaków, małżeństw mieszanych również nie było.

Więcej
Stefania Sawicka z d. Macegoniuk, była mieszkanka wsi Kąty, pow. lubomelski, w woj. wołyńskim
1943 rok – Kąty

Dzień 30 sierpnia, godz. 2 po północy. To była niedziela.

Spaliśmy tak jak zawsze. Ojciec usłyszał tragiczne strzały z karabinu i coraz bliżej wioski. Obudził nas i mama mówi

Więcej
Aleksander Kulawiak, były mieszkaniec kolonii Mańków w pow. horochowskim, woj. wołyńskie

Urodziłem się w 1931 r. na kolonii Mańków gm. Kisielin, pow. horochowski na Wołyniu. Sąsiadami byli Niemcy, Polacy, Ukraińcy. Współżycie z sąsiadami układało się dobrze, przyjacielsko. Tak było do 1942 r. Od 1942 r. Ukraińcy zaczęli podnosić swój głos.

Więcej
Genowefa Halkiewicz, była mieszkanka kolonii Pańska Dolina, pow. dubieński w woj. wołyńskim

Pańska Dolina była w okresie międzywojennym polską wsią leżącą nieco na południe od traktu Łuck–Młynów–Dubno. Na jej obrzeżach mieszkało sześć rodzin ukraińskich. Cztery z nich w czasie tragicznych wydarzeń lat 1943/1944 sprzyjały nacjonalistom z OUN/UPA,

Więcej
Henryk Eugeniusz Łoś, były mieszkaniec kolonii Kodobyszcze, pow. kostopolski w woj. wołyńskim

Antoni Kossowski po postawieniu gospodarki w Nowej Natalii (potem Kadobyszcze), co miało miejsce według moich przypuszczeń w 1906 roku, został powołany na stanowisko wójta w gminie Bereźne powiatu rówieńskiego.

Był on, jak na owe czasy,

Więcej